Každá země má svou vlastní stravovací kulturu a oblíbené jídlo, ale některé potraviny jsou populární po celém světě a patří k nejvíce konzumovaným potravinám. Zde se podíváme na některé z těchto potravin a jak jsou využívány v různých kuchyních po celém světě.
- Rýže – Rýže je nejvíce konzumovaným zrním na světě a tvoří základní součást stravy pro mnoho lidí zejména v Asii. Může být konzumována jako příloha k masu a zelenině, ale také jako hlavní jídlo v různých pokrmech, jako jsou sushi, risotto nebo paella.
- Kukuřice – Kukuřice je jedním z největších zdrojů kalorií v mnoha zemích, zejména v Jižní Americe a Africe. Je často konzumována v podobě kukuřičné mouky nebo tortilly a používá se k výrobě mnoha dalších potravin, jako jsou popcorn, kukuřičné lupínky nebo kukuřičné chipsy.
- Pšenice – Pšenice je jedním z nejvíce konzumovaných obilovin na světě a používá se k výrobě chleba, těstovin a mnoha dalších pečených výrobků. Je pěstována po celém světě, ale největší producenti jsou Evropa, Asie a Severní Amerika.
- Brambory – Brambory jsou základní potravinou v mnoha kuchyních a jsou často konzumovány jako příloha nebo hlavní jídlo. Jsou významným zdrojem sacharidů, vlákniny a vitamínu C a jsou oblíbené pro svou všestrannost a schopnost se snadno skladovat.
- Máslo – Máslo je nejvíce konzumovaným mléčným výrobkem na světě a je používáno k pečení, vaření a jako přísada do mnoha jídel. Je významným zdrojem vitamínů A a D a zahrnuje také zdravé tuky pro tělo.
- Rajčata – Rajčata jsou nejvíce konzumovanou zeleninou na světě a používají se v různých kuchyních a pokrmech, jako jsou saláty, omáčky, pizza a těstoviny. Jsou zdrojem vitamínu C a lycopenů, což je antioxidant, který pomáhá chránit tělo před poškozením způsobeným oxidativním stresem. Rajčata se pěstují po celém světě a největší producenti jsou Čína, Indie a USA.
- Kukuřice – Kukuřice je jedním z nejrozšířenějších plodin na světě a je důležitou potravinou pro lidi i zvířata. Kukuřice se používá k výrobě různých potravin, jako jsou kukuřičné lupínky, kukuřičný sirup a kukuřičný chléb. Největší producenti kukuřice jsou USA, Čína a Brazílie.
- Ryby – Ryby jsou důležitým zdrojem bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Největšími spotřebiteli ryb na světě jsou Japonci, kteří konzumují až 146 liber ryb na osobu ročně. Dalšími zeměmi s vysokou spotřebou ryb jsou Norsko, Island a Portugalsko.
- Hovězí maso – Hovězí maso je oblíbenou potravinou po celém světě a spotřebuje se v obrovském množství. Hovězí maso je zdrojem bílkovin, železa a dalších důležitých živin. Největšími producenty hovězího masa jsou USA, Brazílie a Čína.
- Sójové boby – Sójové boby jsou největším zdrojem bílkovin na světě a používají se v různých potravinách, jako jsou sójové mléko, tofu a tempeh. Sójové boby jsou také důležitou surovinou pro výrobu biopaliv a dalších průmyslových produktů. Největšími producenty sójových bobů jsou USA, Brazílie a Argentina.
Další potravinou s velkou spotřebou na světě jsou fazole. Tyto rostliny patří k nejstarším potravinovým plodinám a jsou bohatým zdrojem bílkovin, vlákniny a dalších živin. Největšími producenty fazolí jsou Brazílie, Indie, Čína a Mexiko. Fazole jsou základem mnoha tradičních jídel, jako je například mexický chili con carne, italská pasta e fagioli nebo indické rajma.
Největší spotřebou ovoce na světě se může pochlubit banán. Tyto sladké plody jsou oblíbené po celém světě a jsou levnou a snadno dostupnou potravinou. Největším producentem banánů je Indie, následovaná Brazílií, Ekvádorem a Filipínami. Banány jsou bohatým zdrojem draslíku a vitamínu C, avšak jejich nadměrná konzumace může vést k příjmu nadbytečného cukru.
Další potravinou, která se těší velké spotřebě, je rýže. Tento zrnitý obilovinový plod se pěstuje v teplých oblastech po celém světě a je základem mnoha tradičních jídel. Největšími producenty rýže jsou Čína, Indie, Indonésie a Bangladéš. Rýže je bohatým zdrojem sacharidů a mnoha důležitých vitamínů a minerálů.
V posledních letech roste také spotřeba avokáda, které se stalo populární přísadou do mnoha jídel a salátů. Tento plod původem z Mexika je bohatým zdrojem zdravých tuků, vlákniny a vitamínů. Největším producentem avokáda je Mexiko, následované Peru, Indonésií a Chile.
Je zřejmé, že největší spotřebou potravin na světě jsou základní potraviny, jako jsou rýže, pšenice, kukuřice a fazole, které jsou základem mnoha tradičních jídel po celém světě. Nicméně v posledních letech roste i spotřeba exotičtějších potravin, jako jsou avokádo, mořské řasy a quinoa, které se stávají stále oblíbenějšími v moderní kuchyni.
Celkově jsou tyto potraviny základními složkami celosvětové stravy a mají významný vliv na hospodářský rozvoj zemí a živobytí mnoha lidí.
Komentáře nejsou povoleny.