Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Nejkurióznější atentáty v dějinách: kdy se realita stane podivem

Dějiny jsou plné atentátů, které změnily průběh světových událostí. Některé z nich jsou velmi známé a mají vážné důsledky, ale existují i atentáty, které jsou tak neobvyklé a kuriózní, že byste jim těžko uvěřili. V tomto článku se podíváme na několik nejkurióznějších atentátů, které se staly v dějinách.

I. Atentát na Henryho Wilsona: Vstřeltejte do zrcadla!

V roce 1922 se britský generál Henry Wilson stane obětí neobvyklého atentátu. Útočník nevstoupí do místnosti a nevystřelí ze zbraně, ale namísto toho vystřelí do zrcadla v restauraci, ve které generál Wilson jedl. Kulička odskočí od zrcadla a zasáhne generála, což mu nakonec způsobí smrt. Útočník byl irský nacionalista, který chtěl odplatit Wilsonovi za jeho proti-irské postoje.

II. Atentát na Archibalda Bella: Létající předmět na divadelním jevišti

V roce 1831 byl skotský předseda vlády, Archibald Bell, terčem atentátu, který byl tak neobvyklý, že to mohl být příběh z románu. Během představení v divadle v Edinburghu na něj byl házen létající předmět, který se ukázal být kamenným kvádrem, který vážil 2 libry. Naštěstí pro Bella, předmět ho minul a nikoho nezabil.

III. Atentát na Fidela Castra: Výbuch s výbušninou ve výstavním novinovém časopise

V roce 1960 se na kubánského vůdce Fidela Castra pokusili atentátníci spustit výbušninu ukrytou v novinovém časopise, který byl vystaven na výstavě. Plán však selhal, protože výbušnina detonovala předčasně a způsobila zranění jednomu z útočníků a dalším osobám v blízkosti. Castro zůstal nezraněn.

IV. Atentát na Giuseppeho Zangaru: Neúspěšný pokus o zabíjení přes dav

V roce 1933 se Giuseppe Zangara pokusil zabít tehdejšího prezidenta USA Franklina D. Roosevelta, ale mířil špatně. Během pronášení proslovení v Miami vystřelil Zangara do davu, ale zasáhl pouze několik okolních lidí, zatímco prezident Roosevelt zůstal nezraněn. Zangara byl brzy zatčen a odsouzen k trestu smrti.

V. Atentát na Reinharda Heydricha: Smrt způsobená slupkou z pomeranče

Reinhard Heydrich, třetí nejvyšší důstojník nacistického režimu, byl obětí atentátu v Praze v roce 1942. Atentátníci Jozef Gabčík a Jan Kubiš se pokusili zabít Heydricha, když jel v autě. Gabčík vystřelil do Heydrichova auta, ale jeho puška selhala. Kubiš pak hodil granát, který zasáhl auto. Heydrich však nezemřel okamžitě. Zemřel několik dní po atentátu na infekci způsobenou zraněním, které mu způsobila malá slupka z pomeranče, kterou se při výbuchu dostala do rány.

Atentáty jsou vždy tragickými a vážnými událostmi, ale někdy jejich neobvyklost nebo absurdita může působit dojmem z filmu. Tyto nejkurióznější atentáty v dějinách nám připomínají, že skutečný svět může být podivnější než fikce a že lidská kreativita a touha po moci neznají hranic.

Komentáře nejsou povoleny.