Literatura je jedním z nejvýznamnějších a nejstarších uměleckých projevů, které má výrazný vliv na kulturu a společnost. Zahrnuje mnoho žánrů a stylů, od básní a románů až po drama a sci-fi. V tomto článku si přiblížíme několik zajímavostí z literárního světa.
- Nejstarší psaný text Nejstarším psaným textem, který se nám dochoval, je sumerský epos Gilgameš, napsaný na hliněných tabulkách kolem roku 2100 př. n. l. Epos vypráví o dobrodružstvích hrdiny Gilgameše a jeho boji proti přírodním a nadpřirozeným silám.
- Nejprodávanější kniha Nejprodávanější knihou v historii je Bible. Odhaduje se, že byla prodána více než 5 miliard kopií po celém světě. Bible obsahuje náboženské texty a příběhy, které mají vliv na kulturu a společnost po celá staletí.
- Nejkratší povídka Nejkratší povídkou v angličtině je „For sale: baby shoes, never worn.“ („Na prodej: dětské botičky, nikdy nenosily.“). Tento šestislovný příběh, který se přisuzuje spisovateli Ernestu Hemingwayovi, vystihuje emocionální náboj a zanechává silný dojem na čtenáři.
- Největší kniha Největší knihou na světě je román „Západní proud“ od amerického spisovatele Viktora Huga. Tento monumentální epos má 9 dílů a více než 3 miliony slov, což je přibližně 10krát více než běžný román.
- Nejstarší dochovaná kniha Nejstarší dochovanou knihou na světě je buddhistický rukopis Diamond Sutra, který byl vyryt na pergamenový svitky v Číně kolem roku 868 n. l. Rukopis obsahuje buddhistické učení a filozofii a je jedním z nejvýznamnějších artefaktů buddhismu.
- Nejvíce přeložená kniha Nejvíce přeloženou knihou na světě je román „Příběh dvou měst“ od Charlese Dickense. Tento klasický román o francouzské revoluci byl přeložen do více než 200 jazyků a stal se ikonickým dílem světové literatury.
Další zajímavostí je fakt, že v roce 2021 se připomnělo 100 let od narození spisovatele Stanisława Lema, jednoho z nejvýznamnějších polských autorů 20. století. Lemu se proslavil zejména díky svým sci-fi románům, jako jsou „Solaris“ nebo „Kyberiáda“, které měly značný vliv na vývoj sci-fi literatury. Mezi další zajímavé literární fakty patří například to, že George R.R. Martin, autor slavné fantasy série „Hra o trůny“, se nechal inspirovat skutečnými historickými událostmi, jako jsou války růží, když vytvářel svůj fiktivní svět Westeros.
Dále bych ráda přiblížila několik zajímavostí z literatury:
- Nejprodávanější kniha všech dob je Bible, s odhadovaným počtem prodaných kusů přes 5 miliard.
- Jméno Sherlocka Holmese se stalo tak populárním, že bylo použito jako příjmení až 200krát v Americe.
- Jazyk Na’vi, používaný v Jamesově Cameronově filmu Avatar, byl vytvořen speciálně pro tento film a má plně vyvinutou gramatiku a slovník.
- Příběh Frankenstein od Mary Shelleyové byl napsán během soutěže mezi přáteli, kdo napíše nejlepší hororový příběh.
- Autor Jules Verne předpověděl mnoho vynálezů a technologií, jako je například podmořská loď a letadlo. Jeho kniha Cesta na Měsíc vyšla dokonce 97 let před prvním skutečným přistáním na Měsíci.
- Nejdelší kniha na světě je román Artamène ou le Grand Cyrus, který má 13 095 stran a byl napsán v roce 1649.
- Autor George R.R. Martin vytvořil svět Hry o trůny tak podrobně, že má dokonce vlastní jazyk Valyrijský.
- Knihu Harry Potter a Kámen mudrců od J.K. Rowlingové odmítlo v prvních letech mnoho vydavatelů, dokud ji nakonec nevzal do vydání vydavatel Bloomsbury. Od té doby se stala celosvětovým bestsellerem a byla přeložena do 80 jazyků.
- Kniha Pán prstenů od J.R.R. Tolkiena se původně měla jmenovat Jeden prsten, ale vydavatelství to odmítlo jako příliš nudné. Tolkien poté navrhl několik jiných názvů, mezi nimi i Třetí věk, ale nakonec se shodli na názvu Pán prstenů.
Tyto zajímavosti ukazují, že literatura je plná fascinujících příběhů, které nás mohou zaujmout a inspirovat.
Komentáře nejsou povoleny.