Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Fascinující informace ze světa peněz

Peníze jsou nezbytnou součástí každodenního života. Přestože je máme neustále před očima, existuje o nich mnoho zajímavostí, o kterých mnoho lidí neví. Zde je pár z nich.

 1. První peníze byly vynalezeny před více než 5 000 lety v Asii a byly vyrobeny z elektronu.
 2. Nejstarší stále používanou měnou je britská libra šterlinků, která byla zavedena v roce 760.
 3. V USA se někdy v 19. století používaly v praxi bankovky s hodnotou 3 dolarů.
 4. Největší bankovkou, která kdy byla v oběhu, byla bankovka s hodnotou 100 000 dolarů v USA. Byla používána pouze pro převody mezi bankami a nikdy nebyla veřejně v oběhu.
 5. Největší peněžní hotovost na světě patří Spojeným státům americkým, které mají přibližně 2,2 bilionu dolarů v oběhu.
 6. Nejstarší bankou na světě je italská Monte dei Paschi di Siena, která byla založena v roce 1472.
 7. Měna s největší hodnotou na světě je kuvajtský dinár, jehož hodnota je asi 3,3 amerických dolarů.
 8. Největší českou bankovkou je bankovka s hodnotou 5 000 Kč, která byla uvedena do oběhu v roce 1997.
 9. Největší měnou na světě je měna zvaná „whuffie“, která se používá v knize „Down and Out in the Magic Kingdom“ od autora Coryho Doctorowa.
 10. Peníze jsou jedním z hlavních důvodů války a konfliktů v historii lidstva. Boj o zdroje, včetně peněz, může být nesmírně silným motivátorem pro agresi a konflikt.
 11. Existuje tzv. „bitcoinová miliardářka“ jménem Elizabeth Holmesová, která se stala jedním z nejmladších miliardářů na světě v roce 2014 poté, co její společnost Theranos byla oceněna na 9 miliard dolarů. Nicméně v roce 2018 byla obviněna z podvodu a je nyní předmětem soudního řízení.
 12. Největší bankovní loupež v historii se stala v roce 2003, kdy bylo ukradeno 164 milionů liber z Securitas Bank ve Velké Británii. Pachatelé byli později chyceni a odsouzeni.
 13. V roce 2009 vznikla digitální měna bitcoin, která se stala stále populárnější a dosáhla neuvěřitelných cen. Nicméně tento druh měny není státem garantován a vyznačuje se vysokou volatilitou.
 14. Některé země mají kuriozní měnové symboly. Například v Kanadě je na 1 dolarové minci vyražena loon, v Turecku má 1 lira symbol dvojitého „L“ a v Japonsku se na 500 yenové minci nachází obraz stromu sakura.
 15. V roce 2008 došlo k celosvětové finanční krizi, kdy se banky dostaly do problémů a musely být zachráněny státem. Tento stav měl vliv na celosvětovou ekonomiku a je dodnes připomínán jako varování před nezodpovědným chováním bank a finančních institucí.

Peníze jsou velmi důležité pro naši ekonomiku a každodenní život. Bez peněz bychom nemohli platit za zboží a služby, ani ukládat své úspory. Proto je důležité, abychom si uvědomovali význam peněz a zajímavosti spojené s jejich historií a vývojem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře nejsou povoleny.