Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Zeměpisné zajímavosti a rekordy

Zeměpis je fascinující obor, který nám umožňuje objevovat různé části světa a lépe porozumět našemu prostředí. Zde je deset zajímavých faktů o zeměpisu.

Nejvyšší hora světa – Mount Everest

Mount Everest se nachází v pohoří Himálaj a s výškou 8 848 metrů je nejvyšší horou na světě. První úspěšný výstup na Mount Everest se uskutečnil v roce 1953 a od té doby se stalo tuto horu zdolat mnoho dalších lidí.

Nejhlubší místo na světě – Marianská příkop

Marianská příkop se nachází v Tichomoří a s hloubkou 11 034 metrů je nejhlubším místem na světě. Na tomto místě se nachází také nejhlubší bod oceánu.

Největší poušť na světě – Sahara

Sahara se nachází v severní Africe a s rozlohou přes 9 milionů kilometrů čtverečních je největší pouští na světě. Písečné duny a rozpálené kameny jsou charakteristické pro tuto oblast.

Největší ostrov na světě – Grónsko

Grónsko se nachází v severní části Atlantiku a s rozlohou 2 166 086 kilometrů čtverečních je největším ostrovem na světě. Tato oblast je známá svými krásnými ledovci a neuvěřitelnou divokou přírodou.

Největší řeka na světě – Amazonka

Amazonka se nachází v Jižní Americe a s délkou přes 6 400 kilometrů je největší řekou na světě. Tato řeka protéká mnoha zeměmi, včetně Brazílie, Peru a Kolumbie, a je domovem mnoha druhů zvířat.

Nejvíce obydlený kontinent na světě – Asie

Asie s více než 4,5 miliardami lidí je nejvíce obydleným kontinentem na světě. Zahrnuje mnoho zemí, včetně Číny, Indie, Japonska a Ruska.

Nejvíce osídlené město na světě – Tokio

Tokio je s více než 37 miliony obyvateli nejvíce osídleným městem na světě. Toto město je také jedním z největších finančních center na světě.

Nejdelší řeka v Evropě – Volha

Volha je nejdelší řekou v Evropě a protéká ruskou krajinou na délce 3 690 kilometrů. Tato řeka je důležitým zdrojem vody pro mnoho měst a vesnic v Rusku.

Největší jezero na světě – Kaspické moře

Kaspické moře, nacházející se mezi Evropou a Asii, je největší jezero na světě. S rozlohou 143 000 kilometrů čtverečních je třináctkrát větší než jezero Michigan v Severní Americe.

Největší deštný prales na světě – Amazonský prales

Amazonský prales se nachází v Jižní Americe a s rozlohou přes 5,5 milionu kilometrů čtverečních je největším deštným pralesem na světě. Tento prales je domovem mnoha unikátních druhů zvířat a rostlin, které se nikde jinde na světě nevyskytují.

Tyto zajímavosti zeměpisu nám ukazují, jak rozmanitý a úžasný je náš svět. Od nejvyšší hory po největší poušť, od největšího jezera po největší deštný prales, naše planeta skrývá mnoho tajemství a příležitostí k objevování.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře nejsou povoleny.